Șut și gol! Prima echipă de fotbal a Reșiței 1911

Obiectul lunii iunie 2020 la Muzeul Banatului Montan

Alături de „grădinile de tir”, care s-au bucurat de popularitate în mai multe orașe din Banat, fotbalul s-a transformat în tradiție la Reșița încă de acum 100 de ani. Primul meci de fotbal disputat la Reșița a avut loc în 1911, cu echipa din fotografia care se constituie în obiectul lunii iunie. Echipa de fotbal era parte a Clubului Reșițean al Muncitorilor, înființat în același an de către salariații uzinelor StEG, Reșița.

După război a luat ființă echipa U.D. Reșița, care a intrat în competiția Ligii de Vest în 1927, iar în 1930 devine campioană națională, câștigând cu 2-0 în fața echipei S.G. Sibiu. Printre cei mai cunoscuți jucători de fotbal ai perioadei a fost și Ladislau Szépe, care a antrenat echipa de juniori, de asemenea câștigătoare a campionatului în 1936.

Anii interbelici au reprezentat pentru echipa de fotbal a Reșiței

o perioadă de efervescență și victorii, fapt transpus în câștigarea campionatului național și menținerea între echipele de elită românești. Tradiția începută în perioada interbelică a fost continuată de către echipele Metalul și CSM Reșița.

Dr. A. Magina

Obiectul_lunii_iunie_2020_la_Muzeul_Banatului_Montan.jpg