12065

Muzeul Banatului Montan Reşiţa vă invită să participaţi la vernisajul expoziţiei personale Vasile Popovici care va avea loc marţi, 15 mai 2018 ora 14:00, la sediul instituţiei.

Pe simeze vor fi expuse atât tablouri cât şi icoane aparţinând artistului. Vasile Popovici, născut la Caransebeş, este membru al Cenaclului Artiştilor Plastici naivi "Vintilă – ARPLANA" din Reşiţa dar şi al Asociaţiei Persoanelor cu handicap Neuromotor filiala Caraş-Severin. De altfel, a şi debutat expoziţional în 1999, la Muzeul Banatului Montan din Reşiţa. De atunci şi până azi a participat cu lucrări la numeroase saloane de pictură în expoziţii de grup dar şi personale, a primit numeroase premii şi distincţii.

Reamintim că vernisajul se înscrie în seria de evenimente dedicate împlinirii a 50 de ani de activitate muzeală judeţeană a Muzeului Banatului Montan.

click aici pentru a vizualiza comunicatul de presă

click aici pentru a vizualiza invitația la eveniment