11984

În cadrul seriei de evenimente puse sub genericul „Săptămâna muzeului” 50 de ani de activitate muzeală județeană, Muzeul Banatului Montan Reșița, vă invită

să luați parte la dezbaterea publică „Patrimoniul cultural bănățean, încotro?” care va avea loc luni, 14 mai, începând cu ora 10 la sediul instituției.
Patrimoniul cultural, prin componentele sale materiale şi imateriale, constituie baza moştenirii unui popor, fiind o consecinţă directă a evoluţiilor socio-economice şi politice, cu specificităţi datorate apartenenţei la o comunitate, etnie, naţiune, religie. Cu toate acestea, importanţa socială, dar mai ales economică a patrimoniului cultural, este prea puţin cunoscută şi valorificată. Patrimoniul cultural este componentă fundamentală a diversității culturale și a dialogului intercultural.

click aici pentru a vizualiza comunicatul de presă

click aici pentru a vizualiza invitația la eveniment