1561978

Cartea veche romaneasca din bisericile Eparhiei CaransebesuluiValeriu Leu, Cartea veche românească din bisericile Eparhiei Caransebeşului, Ed. Banatica, Reşiţa, 1996, 326 p.

Catalogul cărţilor din secolele XVII şi XVIII, de pe teritoriul Eparhiei Caransebeşului, şi anume exemplarele care s-au păstrat, constituie un instrument de lucru indispensabil pentru istoria modernă a provinciei. Ordinea dispunerii ediţiilor este cronologică, iar titlurile sunt în ordine alfabetică, în cazul în care au acelaşi an de apariţie. Fişa exemplarului include date utile pentru identificare, inclusiv însemnările manuscrise. Acest demers continuă seria studiilor dedicate cărţilor vechi româneşti, redactate de alţi autori bănăţeni, adăugându-se de data aceasta şi însemnările, constituindu-se în surse de informaţie deosebit de utile pentru istoria culturii, a mentalităţii şi imaginarului.