Pasarile de pe valea Carasului si valea Nerei - Ptice iz doline Karaša i doline NereJavor Rašajski, Păsările de pe valea Caraşului şi valea Nerei / Ptice iz doline Karaša i doline Nere, Editura Cosmopolitanart, Timişoara, 2012, 172 p.

Lucrarea d-lui Javor Rašajski - Păsările de pe valea Caraşului şi valea Nerei, editată de Muzeul Banatului Montan Reşiţa, a fost realizată în colaborare cu Muzeul din Vršac în cadrul Programului IPA de Cooperarea Transfrontalieră România – Republica Serbia. Ideea şi o parte a materialului pentru această lucrare au fost cunoscute de către autor încă din anul 1998, când a revizuit atât informaţia cât şi hărţile. Volumul cuprinde descrierea unui număr de 144 specii de păsări însoţite de planşe color. Scopul acestor cercetări este descrierea detaliată şi inventarierea localităţilor arheologice, de valoare etnografică şi notarea exactă a speciilor de păsări, ca punct de plecare în cadrul unor viitoare activităţi de protejare şi ameliorare a mediului. Rezultatele cercetărilor au servit ca bază pentru alte studii mai amănunţite privind ornitofauna de la vărsarea râurilor Nera şi Caraş, care au început în anul 2008 şi au durat până în noiembrie 2011.